(ویدئو) وزیر‌خارجه ترکیه: خانه دوست را در تهران دیدم

منبع: فرارو

54

1400/8/24

13:07


او با اشاره به شعر مشهور سهراب سپهری گفت: "همواره خانه دوست را در تهران دیدم و خودم را در خانه خود دیدم."

(ویدئو) وزیر‌خارجه ترکیه: خانه دوست را در تهران دیدم

فرارو- مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده، پیش از ظهر امروز (دوشنبه) ضمن دیدار با حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک حضور یافت.

حسین امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری ضمن خیرمقدم به همتای ترکیه‌ای خود گفت‌: «امروز گفت‌وگوهای مفید و مهمی را در خصوص توسعه مناسبات دو کشور توافق بر سر اینکه گفت‌وگوهای کارشناسی را دیپلمات‌های دو طرف برای تنظیم یک نقشه راه جدید در راستای همکاری‌های بلندمدت تهران و آنکارا مورد توافق قرار دادیم. امیدواریم در سفری که در آینده آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تهران خواهد داشت بتوانیم سند حاوی نقشه راه همکاری‌های بلندمدت دو کشور را نهایی کنیم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: "روابط دو کشور تاریخی، دوستانه و صمیمانه است و در مسیر توسعه همکاری‌ها به این روابط توجه بیشتری خواهیم داشت."

او گفت که حتی در شرایط کرونایی هم توانستیم سطح تبادل تجاری را حفظ کرده و افزایش دهیم.

تهران خانه دوست است

در این نشست خبری وزیر خارجه ترکیه گفت که تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه است و آن‌هایی که تحریم‌ها را اعمال کردند باید بردارند. امیدوارم مذاکرات در وین به نتیجه مثبت برسد.

چاووش اوغلو افزود:« ما طرفدار ثبات در عراق هستیم و حمله‌ای که نسبت به نخست وزیر عراق صورت گرفت را محکوم کردیم . درباره سوریه نیز امیدواریم در سطوح عالی نشست‌هایی را برگزار کنیم. درباره افغانستان و ثبات آن با ایران همسو هستیم. از وضعیت افغانستان نگرانی‌های زیادی داریم و ایجاد یک حکومت فراگیر می‌تواند راه‌حل باشد.»

وزیر خارجه ترکیه گفت: "آماده همکاری درباره افغانستان هستیم. می‌خواهیم همکاری بین‌المللی را با ایران توسعه دهیم."

او با اشاره به شعر مشهور سهراب سپهری گفت: "همواره خانه دوست را در تهران دیدم و خودم را در خانه خود دیدم."

او درباره سفر اردوغان به تهران هم گفت: "تا پیش از پایان سال میلادی این سفر انجام می‌شود و باید آمادگی‌های لازم را انجام دهیم. در ایران و ترکیه دولت‌های نتیجه گرا هستند و صرفا برای یک دیدار نیست بلکه برای شتاب به روابط دو کشور نشست شورای عالی دو کشور برگزار می‌شود. اسناد زیادی باید امضا شود و این اسناد باید بازبینی شود و نقشه راه را مشخص کنیم. هر دو طرف دیپلمات‌های مجربی دارند و ان‌شاءالله در کوتاهترین زمان ممکن این تاریخ را نهایی می‌کنیم."

 

مطالب مشابه