قرعه‌کشی بدون نوبت خودروی ایرانی برای این افراد

42

1400/8/10

10:52


رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» گفت: در این طرح تأکید شده است «پدر و مادری که دارای سه فرزند هستند، باید از امنیت شغلی برخوردار شوند و هیچ فردی حق ندارد آنان را بیکار کند».

قرعه‌کشی بدون نوبت خودروی ایرانی برای این افراد

میرحسین بانکی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» درباره آخرین وضعیت طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» اظهار داشت: متأسفانه در چند سال گذشته نرخ ازدواج و فرزندآوری به طور چشمگیری کاهش یافته و در این طرح، خانواده در اولویت است و ما تسهیلاتی را در زمینه‌های مختلف برای آنان در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» دارای احکامی است که برخی از این احکام در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ هم آمده است. برای مثال وام ازدواج در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به گونه‌ای در نظر گرفته شد تا افرادی که در سنین پایین‌تر ازدواج می‌کنند، از وام بیشتری برخوردار شوند.

افزایش حق عائله‌مندی کارمندان دولت تا ۷.۵ برابر

رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» تصریح کرد: در این طرح آمده است که «حق عائله‌مندی کارمندان دولت هر سال نسبت به سال گذشته ۱.۵ برابر افزایش یابد و طی پنج سال ۷.۵ برابر شود».

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «احداث خوابگاه‌های تازه تأسیس و تجهیز خوابگاه‌های متأهلی در سراسر کشور» نیز در طرح مذکور آمده است تا دانشجویان بومی و غیربومی متأهل بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

بانکی‌پور گفت: در چند سال گذشته آنطور که باید و شاید آزمون استخدامی نداشتیم، اما امسال قرار است آزمون استخدامی برگزار شود که بسیاری از افراد به ویژه در دهه ۶۰ نمی‌توانند در این آزمون شرکت کنند. در «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» آمده است «کسانی که متأهل هستند یا فرزند دارند به ازای تأهل و هر فرزند، یک سال به حداقل سن استخدام اضافه شود ضمن اینکه به ازای ازدواج و هر فرزند، دو درصد به جذب و استخدام آن فرد اضافه شود».

از توسعه «مراکز همسریابی» تا افزایش تعداد «مراکز ناباروری»

وی با اشاره به اینکه در این طرح تأکید شده که «مراکز همسریابی در سراسر کشور و در جهت حمایت از ازدواج جوانان توسعه یابد»، اظهار داشت: هزینه‌های درمان زوج‌های نابارور بسیار سرسام‌آور است که در بودجه ۱۴۰۰ اعتبارات بیشتری برای کمک به درمان آنان در نظر گرفته شد به گونه‌ای که دولت ابلاغ کرد ۹۰ درصد هزینه‌های درمان زوج‌های نابارور را بیمه پوشش دهد و آنان فقط ۱۰ درصد هزینه‌های درمان خود را باید بپردازند.

رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» ادامه داد: همچنین یکی دیگر از مشکلات زوج‌های نابارور، محدود بودن تعداد مراکز ناباروری است که در طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» تأکید شده که این مراکز تجهیز شوند و توسعه یابند.

آزمایش‌های دوران بارداری تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرد

بانکی‌پور تصریح کرد: هزینه‌های دوران بارداری نیز بسیار زیاد و شرایط سختی را برای مردم به وجود آورده است. بر این اساس، در این طرح آوردیم که همه آزمایش‌های دوران بارداری تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرد و بسته بهداشتی رایگان برای مادران باردار، شیرده و دارای کودک زیر پنج سال هر ماه ارائه شود. غربالگری هم یکی از مسائل پرهزینه است که ما در این طرح آوردیم که اختیاری و تحت پوشش بیمه باشد.

رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» افزود: در طرح مذکور آمده است که «کمک هزینه اولاد هر سال نسبت به سال قبل دو برابر افزایش یابد». در حال حاضر کمک هزینه اولاد بسیار کم است، اما با اجرای این طرح در چند سال آینده مبلغ قابل توجهی تحت عنوان «کمک هزینه اولاد» به خانواده‌ها تعلق می‌گیرد.

پدر و مادری که دارای سه فرزند هستند، باید از امنیت شغلی برخوردار شوند

وی تاکید کرد: همچنین در طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» تأکید شده «پدر و مادری که دارای سه فرزند هستند، باید از امنیت شغلی برخوردار شوند و هیچ فردی حق ندارد آنان را در زمینه شغلی تهدید و بیکار کند». علاوه براین، والدینی که دارای سه فرزند هستند در زمینه ساخت‌وساز مسکن به آنان تخفیف داده می‌شود. برای والدینی که فرزند سوم آنان به دنیا می‌آید به ازای هر فرزند ۱۵ درصد تخفیف مالیاتی در نظر گرفته می‌شود.

بانکی‌پور اظهار داشت: در طرح مذکور، کارت «مادرانه» در نظر گرفته شده و مادران می‌توانند از طریق این کارت به همراه فرزندان خود از اماکن ورزشی، تاریخی و فرهنگی به صورت نیم‌بها استفاده کنند. علاوه بر این، دوره‌های آموزش تربیتی و فرهنگی در کانون پرورش فکری هم با ۲۰ درصد تخفیف برای فرزندان آنان محاسبه می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» آمده است که «در همه اداره‌ها، مراکز فرهنگی و اماکن عمومی باید اتاق ویژه مادر و کودک وجود داشته باشد. حتماً اداره‌ها باید مهدکودک داشته باشند یا آنکه باید با مهدکودک‌ها قرارداد ببندند».

وی تصریح کرد: مرخصی زایمان مادران شاغل هم به ۹ ماه افزایش یافت که دولت آن را ابلاغ کرد. همچنین امکان دورکاری برای مادران باردار به مدت چهار ماه برقرار خواهد شد. «کاهش سن بازنشستگی مادران شاغل» هم از جمله موارد دیگری است که در این طرح آمده به این معنا که به ازای تولد هر فرزند، یک سال از سن بازنشستگی مادران کم می‌شود و در صورتی که فرزند سوم را بیاورند به مدت یک سال و نیم از سن بازنشستگی آنان کم خواهد شد.

رئیس کمیسیون مشترک طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» تأکید کرد: در طرح مذکور آمده که «پنج درصد بودجه‌های پژوهشی باید در زمینه جمعیت و خانواده هزینه شود». اعتبارات ویژه‌ای برای صدا و سیما در نظر گرفته خواهد شد که در فیلم، مستند و پیام بازرگانی به موضوع ازدواج و فرزندآوری بپردازند.

بانکی‌پور گفت: یکی دیگر از مواردی که در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده آمده، این است که «زایمان طبیعی بیمارستان‌ها باید هر سال پنج درصد افزایش یابد و کاملاً رایگان باشد». متأسفانه سقط جنین بسیار افزایش یافته و باید جلوی آن گرفته شود.

 

منبع: میزان

مطالب مشابه